رصد هلال ماه مبارک رمضان 1437 توسط تیم روئیت هلال انجمن اخترشناسی شیراز

انجمن اخترشناسی شیراز همانند سالهای گذشته، برای رصد هلال شب اول ماه رمضان گروهی را تشکیل داد تا همزمان با حدود 150 گروه دیگر در سراسر ایران اقدام به رصد این هلال کند.
به خاطر وجود دلایل علمی در اختلالات حرکتی طبیعی ماه، احتمال رصد هلال در دو روز وجود داشت. در تاریخ یکشنبه 16 خرداد ماه گروه روئیت هلال انجمن اخترشناسی شیراز پس از یک تلاش سخت، موفق به رصد هلال ماه نشد. این اتفاق طبق انتظارها بوده و این هلال در هیچ جای ایران نیز روئیت نشد. اما با وجود پارامترهای رصدی هلال در روز دوشنبه 17 خرداد ماه، گروه روئیت هلال در این روز به طور جدی‌تر اقدام به رصد هلال شب اول ماه رمضان کرد.
 
/Paran/Observatory/95031701/IMG_4501.jpg
محمود عبدالهی در حال جستجوی هلال در روشنایی روز
 
این گروه چهار نفره با یک تلسکوپ 10 اینچ دابسونی و یک دوربین دوچشمی 15 در 70 از ساعت حدود 15:30 شروع به تلاش رصد کردند. اعضای این گروه محمود عبدالهی به عنوان مسوول گروه، زهرا اسلاملو به عنوان محاسب، علی عمانی به عنوان رصدگر و ذبیح موسوی به عنوان مستندساز بودند.
با شروع کار ابرهای پراکنده آسمان را تحت تاثیر قرار داده و کار رصد را برای ساعاتی مختل کرد. اما با نزدیک شدن به غروب خورشید از مقدار ابرها کم شد و تلاش گروه مضاعف شد تا اینکه در ساعت 19:50 دقیقه هلال ماه توسط علی عمانی با تلسکوپ شکار شد. در طول این رصد یک روش ابتکاری توسط علی عمانی انجام شد که در روئیت هلال مواثر بود. پس از هفت دقیقه نیز خانم زهرا اسلاملو با چشم غیرمسلح هلال را رصد کرد. پس از رصد این هلال توسط همه اعضای گروه، عکاسی دقیق توسط آقای ذبیح موسوی انجام و گزارش موفقیت‌آمیز بودن این رصد نیز توسط مسوول گروه آقای محمود عبدالهی به مسوولین ارشد ستاد استهلال استان فارس و کشور ارسال شد.
 
اولین رصد موفق حدود ساعت 19:50 دقیقه با زمینه‌ی روشن آسمان
 
انجمن اخترشناسی شیراز و گروه روئیت هلال این انجمن، فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به همه مسلمانان جهان تبریک گفته و آرزوی سلامتی تا پایان این ماه و رصد هلال شب اول ماه شوال را برای آنها دارد.
 
باتوجه به بالا بودن سن هلال، در عکاسی با تلسکوپ عوارض سطحی ماه هم قابل مشاهده است.
 
      
 
      
برای دیدن عکس‌ها در اندازه‌ی بزرگ، روی آن کلیک کنید

توئیتر کانال تلگرام اینستاگرام صفحه فیسبوک انجمن اخترشناسی شیراز