درباره‌ی پرن

پَرَن نام دیگر خوشه پروین است.
از سال 1377 همزمان با آغاز فعالیت انجمن اخترشناسی شیراز در جامعه نجوم آماتوری، گاهنامه‌ای با نام پرن به صورت چاپی منتشر می‌شد. انتشار چاپی این گاهنامه پس از مدتی به دلیل وجود مشکلاتی متوقف شد. پس از سال‌ها و در سال 1393 در تلاشی مجدد، پرن بار دیگر در قالب یک گاهنامه الکترونیکی PDF از طریق وبسایت رسمی انجمن اخترشناسی شیراز منتشر شد. پس از انتشار دو شماره از این گاهنامه وجود معایبی، انتشار منظم پرن را با مشکل مواجه کرد.
اما در دوره سرپرستی انجمن اخترشناسی شیراز در سال 1395 – 1394 تحت سرپرستی آقای علی عمانی و تشکیل هیئت تحریریه‌ای جدید با سردبیری خانم زهرا پزشکی نژاد، تغییر رویکردی اساسی در پرن روی داد. این بار با همکاری تعدادی از اعضای فعال و علاقه‌مند، پرن در قالبی جدید و متفاوت حیاتی دوباره گرفت و وبسایت «اخترشناسی آنلاین پَرَن»، تحت امتیاز انجمن اخترشناسی شیراز راه اندازی شد.
 
هدف اصلی در این وبسایت همچون ماهیت انجمن اخترشناسی شیراز، ترویج دانش نجوم است. وبسایت پرن فعالیت خود را با بخش‌های مقالات، اخترفیزیک، هوافضا، رصد و عکاسی نجومی آغاز کرد. تمامی مطالب و محتواها منتشر شده در پرن نوشتارهایی از تحقیقات و فعالیتهای نجومی اعضای انجمن اخترشناسی شیراز و همه منجمین فارسی زبان است که با نام نویسنده آن منتشر می‌شود.
 

توئیتر کانال تلگرام اینستاگرام صفحه فیسبوک انجمن اخترشناسی شیراز