ربات Philae پس از مدت‌ها پیدا شد

علی عمانی
 
این ربات طی مأموریت Rosseta بروی هسته دنباله‌دار P67 فرود آمده بود، اما به دلایلی از دید مدارگرد پنهان مانده بود و عملاً از کار افتاده بود.
 
 
کمتر از یک ماه به پایان ماموریت Rosseta دوربین نصب شده بروی مدارگرد Rosseta توانست تصویری را ثبت کند که برای صاحبان این ماموریت و علاقه‌مندان به کاوش‌های فضایی ارزشمند بود. این تصویر که در تاریخ 2 سپتامبر و از فاصله 2.7 کیلومتری از سطح هسته دنباله‌دار گرفته شده، ربات Philae را نشان می‌دهد که در بین صخره‌های خشن و به شکلی بدون تعادل قرار گرفته است. بدنه Philae و دو پایه از سه پایه این ربات در تصویر مشخص هستند. در این تصویر کاملاً مشخص است که چرا این ربات نتوانسته است بعد از فرود بروی هسته دنباله‌دار به عملیاتش ادامه دهد، سازمان فضایی اروپا ماموریت آنرا خیلی زودتر از موعد مقرر پایان داد. یکی از مهندسین این پروژه در باره پیدا شدن این ربات گفته است: «با اینکه تنها یک ماه به پایان این ماموریت زمان مانده است، اما ما بسیار خوشحال هستیم که Philae را یافته‌ایم.» 
این ربات دنباله‌دار نشین پس از فرود نه چندان موفقش بروی هسته دنباله‌دار P67 تنها حدود سه روز از باتری تعبیه شده در خودش استفاده کرد و سپس برای همیشه خاموش شد. موقعیت نامناسب قرار گرفتن این ربات بروی هسته باعث شد تا نور خورشید به پنل‌های خورشیدی این ربات نرسد و باتری آن شارژ دوباره نشود. پس از مدتی، مهندسین این پروژه به دلیل این اختلال ماموریت Philae را پایان یافته اعلام کردند. اما با این وجود، طی همان سه روز فعالیت، Philae توانست اطلاعات ارزشمند و مفیدی را به زمین مخابره کند.
 
     
 
مهندسین این پروژه در تلاش هستند تا طی این یک ماه باقی مانده، با دیدی که از Philae پیدا کرده‌اند یک بار دیگر سعی به بیدار کردن این ربات کنند، تا شاید اطلاعات بیشتری از هسته این دنباله‌دار بدست آورند. همچنین سازمان فضایی اروپا اعلام کرده است که به زودی اطلاعات و تصاویر جدید از این ربات منتشر خواهد کرد.
 
 

توئیتر کانال تلگرام اینستاگرام صفحه فیسبوک انجمن اخترشناسی شیراز